Network Telefonlar

*NBX Kullanıcı Web Arayüzü Kullanım Klavuzu İndir..

*Kullanıcı Talep Formu İndir..

Tanıtım

Üniversitemiz Kötekli Kampusünde artan öğretim üyesi ve kullanıcı sayısını karşılamak için, tüm dünyada ve güncel ses projelerinde baskın teknoloji olarak ortaya çıkan Network Telefonu sistemi kullanılmaktadır. Üniversitemizin uzak uçlardaki birimleri de VoIP (Voice over IP) teknolojisi kullanılarak telefon haberleşme ağımıza katılacaktır. VoIP teknolojisi, paket anahtarlamalı olarak internet üzerinden sesin veri halinde iletilmesini sağlayan bir veri iletişim teknolojisi olup uzak mesafe telefon görüşmelerinin daha ekonomik olarak yapılabilmesini sağlamaktadır.

İlk kurulumunda 1500 kullanıcı kapasiteli NBX sistemine 2011 yılında 1500 kullanıcının daha tanımlanabileceği ek NBX sistemi dahil edilmiştir.   Kampusteki ve Uzak noktalardaki tüm idari ve akademik birimlerde IP Telefon Sistemi kullanılmaktadır. IP Telefon sistemiyle kampus ve uzak noktalardaki okullar dahili hat üzerinden görüşme yapabilmektedirler. Ayrıca kampus ve merkez lojmanlarda kalan personele de IP telefon hizmeti verilmektedir. 2012 yılında kampus ve uzak noktalardaki aktif kullanıcı sayısı 1841’dir. Bu sistem ile akademik ve idari personel dış hatlar ile kendi telefonundan direkt görüşme yapabilmekte ve ay sonunda görüşme bedelleri kendilerine elektronik posta ile gönderilmekte ve bu görüşme bedelleri maaş hesaplarından otomatik olarak kesilmektedir.

Kullanıcılar http://telefon.mu.edu.tr adresinden telefon numarasını öğrenmek istediği kişiyi kolaylıkla bulabilmektedirler.

Bu sistem ile akademik ve idari personel dış hatlar ile kendi telefonundan direkt görüşme yapabilmekte ve ay sonunda görüşme bedelleri kendilerine elektronik posta ile gönderilmektedir.

Network Telefon Sisteminin Özellikleri

Her dahili telefon sisteme eklendiğinde otomatik (herhangi bir konfigürasyon yapmaya gerek duyulmaksızın) olarak bir extension alıp, en düşük yetki sınıfının üyesi olarak sisteme dahil olmakta ve dahili abone kampüs içinde yer değiştirdiğinde, dahili numarası, sesli mesaj kutusu ve şifresi, unified mesaj şifresi, sistemle ilgili hızla arama tuşları, adres defteri gibi kişisel özellikleri değişmemektedir.

Her bir Network telefon kullanıcısı kendi telefonu ile ilgili her türlü tuş tanımlamalarını, hızlı telefon arama rehberini ve kişisel adres defterini web-based olarak oluşturabilme özelliğine sahiptir.

Network Telefonlarının üzerinde 2 satır 20 karakter LCD ekran bulunmaktadır, bu ekranda arayanın numarası ve (arayan dahili abone ise) ismi ve cevapsız çağrılar görülebilmekte ve sistem ve kişisel adres defterinden arama yapılabilmektedir.Gelen çağrılar istenildiğinde tek tuş ile sesli mesaj, operatör yada başka bir numaraya aktarılabilmektedir.

Network telefonlar üzerinde gelen sesli mesajların bulunduğunu göstermek için bir LED bulunmakta ve LCD ekranda bekleyen mesaj sayısı görüntülenebilmektedir.

Network Telefon Sisteminin Hizmeti

Bu sistem ile akademik ve idari personel dış hatlar ile kendi telefonundan direkt görüşme yapabilmekte ve ay sonunda görüşme bedelleri kendilerine elektronik posta ile gönderilmektedir.

Üniversitemiz Network Telefon sisteminde her kullanıcıya harici telefon numarası verilmiştir. Harici telefon numaraları 211 xxxx şeklindedir. 211 den sonra gelen 4 rakam kullanıcının kampus içindeki dahili numarasını tanımlayacak şekilde oluşturulmuştur.

Network Telefon sistemi ile mevcut fiber optik omurga üzerinden ses iletebilen bir telefon sistemi kurulmuştur. Kurulan network telefon sistemindeki IVR (sesli yanıt sistemi) yapısıyla öğrenciler;

  • Ders notlarını sesli mesajla bulundukları yerdeki telefonlardan sistemi arayıp şifrelerini tanımlayarak öğrenebilecekler,
  • Ailelerinin bıraktığı sesli mesajları dinleyebilecekler,
  • Hocalarının kendilerine bıraktığı sesli mesajları dinleyebileceklerdir.

Kullanıcılara Uyarılar

Uyarı (Telefon Kilitleme) : Üniversitemiz birimlerinde görev yapan Network Telefon kullanıcılarının tamamının Network Telefon aparatları üzerindeki MSG butonunu kullanıp sesli yönlendirme adımlarını uygulayarak şifrelerini tanımlamaları gerekmektedir. Oluşturulan şifre ile telefonun başka kullanıcılar tarafından kullanımı engellenecektir. Telefondan, başka kullanıcıların harici aramalarını engellemek için Feature + 432 + Vmail şifresi + # kodlaması kullanılacaktır. Kilitlemeyi kaldırmak için yine aynı kodlama kullanılacaktır.

Network Telefon kullanım klavuzları kullanıcılara mail olarak gönderilmiş, ayrıca Muğla Üniversitesi Web Sayfasında da duyurulmuş olup telefonun kilitlenmemesinden ve şifrelerin başkalarıyla paylaşımından kaynaklanan konuşma ücretlerinden Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı sorumlu değildir.

Bağlantılar
İletişim
Tel: 0 252 211 1226
Faks: 0 252 211 1263
EPosta: bim@mu.edu.tr
Adres: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
48000 Kötekli/MUĞLA

 

Yukarı Çık